Zespół Szkół Publicznych w Sławoborzu
Strona główna > Historia
Historia

Rys funkcjonowania placówki

Uroczystego otwarcia tej placówki, a zarazem pierwszej polskiej szkoły w gminie miało miejsce 15 sierpnia 1945r. Dokonał tego pierwszy kierownik szkoły, a zarazem jedyny nauczyciel Stanisław Spychalski. Jak opisuje w swoich pamiętnikach, fakt ten wywołał wśród mieszkańców jak również pierwszych osadników wielkie zadowolenie, entuzjazm i radość, że dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły, stanowił potwierdzenie, że ziemie te na zawsze wróciły do macierzy. W organizowaniu szkoły pomagali mieszkańcy wsi wraz z komendantem wojennym porucznikiem Wacławem Pelcem oraz wójtem gminy Bernardem Majchrzakiem. Pomieszczenia budynku szkolnego były bardzo zanieczyszczone ale miejscowa ludność przystąpiła do sprzątania i malowania pomieszczeń.

W dniu otwarcia do szkoły uczęszczało 78 uczniów, którzy realizowali program kl. I-IV. Z dniem 3 września został zatrudniony drugi nauczyciel Robert Grzywacz, a w lutym 1946 trzeci Józef Łuc. W październiku 1945  r. działał komitet rodzicielski, a grudniu PCK oraz ZHP. Pierwszym drużynowym ZHP był uczeń Tadeusz Dinter. W tym samym czasie Stanisław Spychalski przystąpił do uruchomienia biblioteki szkolnej. Pierwsze egzemplarze 75 książek przywiózł od swoich kolegów z Włocławka, część podarowali rodzice. Pod koniec roku szkolnego biblioteka liczyła około 200 książek. W dniu 27 czerwca 1946 r. pierwszych 14 absolwentów ukończyło szkołę.

Olbrzymi entuzjazm i pomoc społeczeństwa spowodowały, że odnowiono i przekazano pomieszczenia do nauki, które mieściły się w budynku starej szkoły domu nauczyciela przy ul. Lipowej i dzisiejszym Urzędzie Gminy.

 

 

 

Na przestrzeni 60 lat funkcję dyrektora w Zespole Szkół pełnili:

Stanisław Spychalski    1945 - 1954

Jan Kwiatkowski          1955 - 1970

Andrzej Idziniak           1970 - 1981,  1984 - 1988

Edward Łuc                 1981 - 1984

Krystyna Rogalska        1988 - 1990

Ryszard Rozwadowski   od 1990

 


Joomla templates free

Translator

BIP

Pogoda

Weather data OK
Sławoborze
16 °C

Ta strona wykorzystuje pliki cookies!!! Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. więcej informacji...